RLR05C41R2FSRE8
Mfr.Part #
RLR05C41R2FSRE8
Description
RES 41.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
41.2Ohms
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
1.68mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
4.75mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Datasheets
RLR05C41R2FSRE8
Vishay / Dale RLR05C41R2FSRE8
Through Hole 41.2Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,