RLR05C40R2FSRE7
Mfr.Part #
RLR05C40R2FSRE7
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Resistance :
40.2Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
1.68mm
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RLR05C40R2FSRE7
Vishay / Dale RLR05C40R2FSRE7
Through Hole 40.2Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,