RLR05C40R2FRRE8
Mfr.Part #
RLR05C40R2FRRE8
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
40.2Ohms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Diameter :
1.68mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Mount :
Through Hole
Length :
4.75mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR05C40R2FRRE8
Vishay / Dale RLR05C40R2FRRE8
Through Hole 40.2Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,