RLR05C40R2FMRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C40R2FMRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Resistance :
40.2Ohms
Width :
1.68mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
M (1%)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Composition :
Metal Film
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.81mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Axial
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
125mW
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
RLR05C40R2FMRSL
Vishay / Dale RLR05C40R2FMRSL
40.2Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,