RLR05C4021FSRE8
Mfr.Part #
RLR05C4021FSRE8
Description
RES 4.02K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
4.02kOhms
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Axial
Length :
4.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter :
1.68mm
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Datasheets
RLR05C4021FSRE8
Vishay / Dale RLR05C4021FSRE8
Through Hole 4.02kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,