RLR05C4021FSR3619
Mfr.Part #
RLR05C4021FSR3619
Description
RES 4.02K OHM 1% 1/8W AXIAL
Resistance :
4.02kOhms
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
125mW
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
1.68mm
Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
4.75mm
Supplier Device Package :
Diameter :
1.68mm
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RLR05C4021FSR3619
Vishay / Dale RLR05C4021FSR3619
Through Hole 4.02kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,