RLR05C4021FSB14
Mfr.Part #
RLR05C4021FSB14
Description
RES 4.02K OHM 1% 1/8W AXIAL
Stock
120
In Stock :
120
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
2016
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
4.02kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
3.81mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Width :
1.68mm
Diameter :
1.68mm
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR05C4021FSB14
Vishay / Dale RLR05C4021FSB14
Through Hole 4.02kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,