RLR05C3742FSRE519
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C3742FSRE519
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 37.4K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
37.4kOhms
Package / Case :
Axial
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diameter :
1.68mm
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RLR05C3742FSRE519
Vishay / Dale RLR05C3742FSRE519
Through Hole 37.4kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,