RLR05C3163FRB1419
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C3163FRB1419
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 316K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
1.68mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Power Rating :
125mW
Termination :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
Width :
1.68mm
Resistance :
316kOhms
Mount :
Through Hole
Datasheets
RLR05C3163FRB1419
Vishay / Dale RLR05C3163FRB1419
Through Hole 316kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,