RLR05C3001GSB14
Mfr.Part #
RLR05C3001GSB14
Description
RES 3K OHM 2% 1/8W AXIAL
Stock
446
In Stock :
446
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Pins :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Mount :
Through Hole
Width :
1.68mm
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
1.68mm
Power Rating :
125mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
3kOhms
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
2
Termination :
Tolerance :
±2%
Max Power Dissipation :
125mW
Published :
2015
Voltage - Rated DC :
200V
Datasheets
RLR05C3001GSB14
Vishay / Dale RLR05C3001GSB14
Through Hole 3kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,