RLR05C3001GRR36
Mfr.Part #
RLR05C3001GRR36
Description
RES 3K OHM 2% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
1.68mm
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Composition :
Metal Film
Length :
4.75mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±2%
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
3kOhms
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Diameter :
1.68mm
Datasheets
RLR05C3001GRR36
Vishay / Dale RLR05C3001GRR36
Through Hole 3kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,