RLR05C2981FSB14
Mfr.Part #
RLR05C2981FSB14
Description
RES 2.98K OHM 1% 1/8W AXIAL
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.98kOhms
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Power Rating :
125mW
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR05C2981FSB14
Vishay / Dale RLR05C2981FSB14
2.98kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,