RLR05C2943FRRE819
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C2943FRRE819
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 294K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
R (0.01%)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Length :
4.75mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
1.68mm
Composition :
Metal Film
Resistance :
294kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR05C2943FRRE819
Vishay / Dale RLR05C2943FRRE819
Through Hole 294kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,