RLR05C2943FRRE719
Mfr.Part #
RLR05C2943FRRE719
Description
RES 294K OHM 1% 1/8W AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
294kOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Radiation Hardening :
No
Length :
4.75mm
Diameter :
1.68mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR05C2943FRRE719
Vishay / Dale RLR05C2943FRRE719
Through Hole 294kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,