RLR05C2941FSRE6
Mfr.Part #
RLR05C2941FSRE6
Description
RES 2.94K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Power Rating :
125mW
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Width :
1.68mm
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Diameter :
1.68mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.94kOhms
Length :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR05C2941FSRE6
Vishay / Dale RLR05C2941FSRE6
Through Hole 2.94kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,