RLR05C2940FSRE7
Mfr.Part #
RLR05C2940FSRE7
Description
RES 294 OHM 1% 1/8W AXIAL
2
Length :
4.75mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
1.68mm
Supplier Device Package :
Axial
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
294Ohms
Package / Case :
Datasheets
RLR05C2940FSRE7
Vishay / Dale RLR05C2940FSRE7
Through Hole 294Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,