RLR05C2940FRRE6
Mfr.Part #
RLR05C2940FRRE6
Description
RES 294 OHM 1% 1/8W AXIAL
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
125mW
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Published :
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
17 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
1.68mm
Radiation Hardening :
No
Width :
1.68mm
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
294Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
4.75mm
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Datasheets
RLR05C2940FRRE6
Vishay / Dale RLR05C2940FRRE6
Through Hole 294Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,