RLR05C2940FRB14
Mfr.Part #
RLR05C2940FRB14
Description
RES 294 OHM 1% 1/8W AXIAL
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Not Applicable
Diameter :
1.68mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
125mW
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Width :
1.68mm
Published :
Resistance :
294Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
3.81mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
RLR05C2940FRB14
Vishay / Dale RLR05C2940FRB14
Through Hole 294Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,