RLR05C2870FSR36
Mfr.Part #
RLR05C2870FSR36
Description
RES 287 OHM 1% 1/8W AXIAL
Military, Moisture Resistant, Weldable
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
287Ohms
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
1.68mm
Width :
1.68mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Published :
Not Applicable
Length :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Datasheets
RLR05C2870FSR36
Vishay / Dale RLR05C2870FSR36
Through Hole 287Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,