RLR05C2742FSRE8
Mfr.Part #
RLR05C2742FSRE8
Description
RES 27.4K OHM 1% 1/8W AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
4.75mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Diameter :
1.68mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
27.4kOhms
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR05C2742FSRE8
Vishay / Dale RLR05C2742FSRE8
Through Hole 27.4kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,