RLR05C26R7FSR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C26R7FSR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 26.7 OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Diameter :
1.68mm
Width :
1.68mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±1%
Resistance :
26.7Ohms
Length :
4.75mm
Supplier Device Package :
Axial
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
S (0.001%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Power Rating :
125mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RLR05C26R7FSR36
Vishay / Dale RLR05C26R7FSR36
Through Hole 26.7Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,