RLR05C2671FSRE5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C2671FSRE5
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.67K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Length :
4.75mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
2.67kOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Diameter :
1.68mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Published :
Datasheets
RLR05C2671FSRE5
Vishay / Dale RLR05C2671FSRE5
Through Hole 2.67kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,