RLR05C2553FSRSL
Mfr.Part #
RLR05C2553FSRSL
Description
RES 255K OHM 1% 1/8W AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Width :
1.68mm
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Resistance :
255kOhms
Length :
3.81mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Datasheets
RLR05C2553FSRSL
Vishay / Dale RLR05C2553FSRSL
255kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,