RLR05C2261FSRE719
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C2261FSRE719
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.26K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
2.26kOhms
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Supplier Device Package :
Axial
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Diameter :
1.68mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
4.75mm
Datasheets
RLR05C2261FSRE719
Vishay / Dale RLR05C2261FSRE719
Through Hole 2.26kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,