RLR05C1873FPRE8
Mfr.Part #
RLR05C1873FPRE8
Description
RES 187K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
Axial
Radiation Hardening :
No
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
1.68mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Resistance :
187kOhms
Failure Rate :
P (0.1%)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR05C1873FPRE8
Vishay / Dale RLR05C1873FPRE8
Through Hole 187kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,