RLR05C1870FSRE6
Mfr.Part #
RLR05C1870FSRE6
Description
RES 187 OHM 1% 1/8W AXIAL
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Metal Film
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
Axial
Length :
4.75mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
1.68mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
187Ohms
Not Applicable
Diameter :
1.68mm
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Package / Case :
Power Rating :
125mW
Datasheets
RLR05C1870FSRE6
Vishay / Dale RLR05C1870FSRE6
Through Hole 187Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,