RLR05C1823FPRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C1823FPRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 182K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Diameter :
1.68mm
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
125mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
4.75mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Failure Rate :
P (0.1%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Resistance :
182kOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
1.68mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Datasheets
RLR05C1823FPRE6
Vishay / Dale RLR05C1823FPRE6
Through Hole 182kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,