RLR05C1821FSRE6
Mfr.Part #
RLR05C1821FSRE6
Description
RES 1.82K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
1.82kOhms
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Length :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
17 Weeks
Width :
1.68mm
Datasheets
RLR05C1821FSRE6
Vishay / Dale RLR05C1821FSRE6
Through Hole 1.82kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,