RLR05C1800GSR36
Mfr.Part #
RLR05C1800GSR36
Description
RES 180 OHM 2% 1/8W AXIAL
Tolerance :
±2%
Length :
4.75mm
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
125mW
Diameter :
1.68mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
Width :
1.68mm
Military, Moisture Resistant, Weldable
Radiation Hardening :
No
Resistance :
180Ohms
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR05C1800GSR36
Vishay / Dale RLR05C1800GSR36
Through Hole 180Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,