RLR05C1741FSB14
Mfr.Part #
RLR05C1741FSB14
Description
RES 1.74K OHM 1% 1/8W AXIAL
Stock
900
In Stock :
900
Tolerance :
±1%
Termination :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Packaging :
Bulk
Width :
1.68mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
1.74kOhms
Power Rating :
125mW
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Diameter :
1.68mm
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
S (0.001%)
Published :
2016
Datasheets
RLR05C1741FSB14
Vishay / Dale RLR05C1741FSB14
Through Hole 1.74kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,