RLR05C1741FRRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C1741FRRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.74K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
125mW
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Resistance :
1.74kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Diameter :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
1.68mm
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Length :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
RLR05C1741FRRE6
Vishay / Dale RLR05C1741FRRE6
Through Hole 1.74kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,