RLR05C16R5FSRE6
Mfr.Part #
RLR05C16R5FSRE6
Description
RES 16.5 OHM 1% 1/8W AXIAL
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Diameter :
1.68mm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Operating Temperature :
150°C
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Lead Free :
Contains Lead
Width :
1.68mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
16.5Ohms
Supplier Device Package :
Power Rating :
125mW
Length :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RLR05C16R5FSRE6
Vishay / Dale RLR05C16R5FSRE6
Through Hole 16.5Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,