RLR05C1693FSRE8
Mfr.Part #
RLR05C1693FSRE8
Description
RES 169K OHM 1% 1/8W AXIAL
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Resistance :
169kOhms
Diameter :
1.68mm
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Length :
4.75mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RLR05C1693FSRE8
Vishay / Dale RLR05C1693FSRE8
Through Hole 169kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,