RLR05C1692FSRE8
Mfr.Part #
RLR05C1692FSRE8
Description
RES 16.9K OHM 1% 1/8W AXIAL
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
4.75mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Lead, Tin
Metal Film
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
16.9kOhms
Tolerance :
±1%
Diameter :
1.68mm
Datasheets
RLR05C1692FSRE8
Vishay / Dale RLR05C1692FSRE8
Through Hole 16.9kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,