RLR05C1691FSR36
Mfr.Part #
RLR05C1691FSR36
Description
RES 1.69K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
1.69kOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
1.68mm
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Width :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR05C1691FSR36
Vishay / Dale RLR05C1691FSR36
Through Hole 1.69kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,