RLR05C1691FRR3619
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C1691FRR3619
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.69K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Width :
1.68mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power Rating :
125mW
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Published :
Package / Case :
Axial
Length :
4.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
1.69kOhms
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
1.68mm
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR05C1691FRR3619
Vishay / Dale RLR05C1691FRR3619
Through Hole 1.69kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,