RLR05C1603GRRE8
Mfr.Part #
RLR05C1603GRRE8
Description
RES 160K OHM 2% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Military, Moisture Resistant, Weldable
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Length :
4.75mm
Published :
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
160kOhms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Diameter :
1.68mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR05C1603GRRE8
Vishay / Dale RLR05C1603GRRE8
Through Hole 160kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,