RLR05C1502FMRSL
Mfr.Part #
RLR05C1502FMRSL
Description
RES 15K OHM 1% 1/8W AXIAL
Axial
Power Rating :
125mW
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Width :
1.68mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
15kOhms
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Published :
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
3.81mm
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
M (1%)
Datasheets
RLR05C1502FMRSL
Vishay / Dale RLR05C1502FMRSL
15kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,