RLR05C1473FSR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C1473FSR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 147K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
1.68mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
147kOhms
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Number of Terminations :
2
Power Rating :
125mW
Length :
4.75mm
Composition :
Metal Film
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
1.68mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
RLR05C1473FSR36
Vishay / Dale RLR05C1473FSR36
Through Hole 147kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,