RLR05C1403FSR36
Mfr.Part #
RLR05C1403FSR36
Description
RES 140K OHM 1% 1/8W AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
140kOhms
Width :
1.68mm
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
4.75mm
Power Rating :
125mW
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
1.68mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR05C1403FSR36
Vishay / Dale RLR05C1403FSR36
Through Hole 140kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,