RLR05C1251FSB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C1251FSB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.25K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
125mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Film
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistance :
1.25kOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR05C1251FSB14
Vishay / Dale RLR05C1251FSB14
1.25kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,