RLR05C1241FSRE6
Mfr.Part #
RLR05C1241FSRE6
Description
RES 1.24K OHM 1% 1/8W AXIAL
Axial
Radiation Hardening :
No
Resistance :
1.24kOhms
Diameter :
1.68mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Length :
4.75mm
Width :
1.68mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR05C1241FSRE6
Vishay / Dale RLR05C1241FSRE6
Through Hole 1.24kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,