RLR05C1241FSB14
Mfr.Part #
RLR05C1241FSB14
Description
RES 1.24K OHM 1% 1/8W AXIAL
Metal Film
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
1.68mm
Supplier Device Package :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Bulk
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Length :
3.81mm
Package / Case :
Width :
1.68mm
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
1.24kOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR05C1241FSB14
Vishay / Dale RLR05C1241FSB14
Through Hole 1.24kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,