RLR05C1241FRRSL
Mfr.Part #
RLR05C1241FRRSL
Description
RES 1.24K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
1.68mm
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Power Rating :
125mW
Resistance :
1.24kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Length :
3.81mm
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RLR05C1241FRRSL
Vishay / Dale RLR05C1241FRRSL
1.24kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,