RLR05C1240FSRE7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C1240FSRE7
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 124 OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
4.75mm
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Resistance :
124Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Diameter :
1.68mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Supplier Device Package :
Failure Rate :
S (0.001%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Datasheets
RLR05C1240FSRE7
Vishay / Dale RLR05C1240FSRE7
Through Hole 124Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,