RLR05C1181FSRE8
Mfr.Part #
RLR05C1181FSRE8
Description
RES 1.18K OHM 1% 1/8W AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
4.75mm
Diameter :
1.68mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Radiation Hardening :
No
Resistance :
1.18kOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR05C1181FSRE8
Vishay / Dale RLR05C1181FSRE8
Through Hole 1.18kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,