RLR05C1072FSR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C1072FSR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
4.75mm
Failure Rate :
S (0.001%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
10.7kOhms
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Axial
Composition :
Metal Film
Diameter :
1.68mm
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Width :
1.68mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Package / Case :
Datasheets
RLR05C1072FSR36
Vishay / Dale RLR05C1072FSR36
Through Hole 10.7kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,