RLR05C1003GSR36
Mfr.Part #
RLR05C1003GSR36
Description
RES 100K OHM 2% 1/8W AXIAL
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Axial
Diameter :
1.68mm
Resistance :
100kOhms
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Supplier Device Package :
Power Rating :
125mW
Width :
1.68mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR05C1003GSR36
Vishay / Dale RLR05C1003GSR36
Through Hole 100kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,