RLR05C1001FRRE6
Mfr.Part #
RLR05C1001FRRE6
Description
RES 1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Axial
Width :
1.68mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Power Rating :
125mW
Radiation Hardening :
No
Resistance :
1kOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Diameter :
1.68mm
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
3.81mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
RLR05C1001FRRE6
Vishay / Dale RLR05C1001FRRE6
Through Hole 1kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,