RLP031R290FR15
Mfr.Part #
RLP031R290FR15
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Diameter :
5.54mm
Tolerance :
1%
Power Rating :
3W
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
1.29Ohm
Max Operating Temperature :
275°C
Length :
14mm
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RLP031R290FR15
Vishay / Sfernice RLP031R290FR15
Through Hole 1.29Ohm, Wirewound,